تفاوت شیرالات اهرمی و کلاسیک

تفاوت شیرالات اهرمی و کلاسیک

خرید شیر الات

فرق شیرالات اهرمی و کلاسیک در چیست؟

در بررسی فرق شیرالات اهرمی و کلاسیک ابتدا به معرفی بخش های مختلف ساختمان شیرالات می پردازیم.

شیرآلات چه بخش هایی دارد؟

به بیان خیلی ساده در شیرآلات سه بخش اصلی وجود دارد: بخش اول لوله ای است که شیرآلات را به منبع اصلی آب متصل می کند تا آب به درون شیر راه یابد.

بخش دوم دریچه ای برای عبور آب و محل قرار گرفتن مسدود کننده جریان آب است که قطع و وصل جریان آب را کنترل می کند. بخش سوم، لوله کوتاهی درون شیرآلات است که مسیر عبور آب را در داخل شیر تا محل خروج آب مشخص می کند.

شیرآلات اهرمی چیست و چگونه کار می کنند؟

در شیرآلات اهرمی جریان آب سرد و گرم به مرکز شیر می رسند و از قطعه ای به نام کارتریج عبور می کنند. دسته کارتریج از طریق دسته شیرآلات اهرمی، توسط مصرف کننده کنترل می گردد.

با حرکت دسته شیرآلات اهرمی، سرامیک های کارتریج به صورت افقی بر روی هم می لغزند تا مجراهای ورودی آب گرم و سرد، بسته و باز شوند و نسبت جریان آب سرد و گرم کنترل شود. سپس یک جریان آب واحد در دمای تنظیم شده از طریق لوله درون شیر به سمت خروجی آب (آبریز شیر اهرمی) هدایت میشود.

اجزای شیراهرمی
                                   شماتیک اجزای شیراهرمی
  • مزایا شیرآلات اهرمی: نصب، نگهداری و استفاده از شیرآلات اهرمی تک دسته ای راحت تر است و فضای کمتری می گیرد.

 

  • معایب شیرآلات اهرمی: ممکن است برای بعضی افراد کار کردن با یک دسته جهت تنظیم دمای آب کمی دشوار باشد.

خرید شیر الات

تفاوت شیرآلات اهرمی و کلاسیک چیست؟

بر خلاف شیرآلات اهرمی، در شیرآلات کلاسیک برای آب سرد و گرم دسته های تنظیم جداگانه ای در دو طرف شیرآلات تعبیه شده است که معمولاً از نوع پیچی هستند. همچنین عملکرد مسدود کننده ای که جریان آب را قطع و وصل می کند، متفاوت است.

دستگیره های پیچشی به یک مسدودکننده پیچی متصل هستند. با پیچشِ این دستگیره توسط کاربران، مسدود کننده جابجا می شود و بسته به جهت پیچش یا آب بیشتری از درون شیر عبور داده می شود و یا راه آب تنگ تر و در نهایت بسته می شود. این مکانیزم، میزان آب خروجی را کنترل می کند.

شماتیک اجزای شیر مخلوط
                      شماتیک اجزای شیر مخلوط
  • مزایا شیرآلات بهداشتی کلاسیک: ممکن است برای بعضی ها تنظیم دمای آب و یا کار کردن با شیرآلات کلاسیک راحت تر باشد.

 

  • معایب شیرآلات بهداشتی کلاسیک: نصب این شیرآلات به نسبت شیرآلات اهرمی سخت تر است و برای تنظیم آب، راحت تر است که از هر دو دست خود استفاده کنیم.

 

چرا شیرآلات اهرمی مناسب ترند؟

شیرآلات اهرمی کاربردی تر هستند. اگرچه شیرآلات کلاسیک (با دو دستگیره)، تقارنی دارند که شاید در بسیاری از حمام و دستشویی ها مخصوصاً در دکوراسیون های سنتی مورد توجه باشند، امّا عملاً ست شیرآلات اهرمی از تمام جهات مناسب تر است. تنظیم دمای آب و تمیز کردن آن نیز راحت تر است و آب بندی وماندگاری بهتر، شیرآلات اهرمی در طولانی مدت برقرار می ماند.

خرید شیر الات

نحوه عملکرد

شیرآلات اهرمی با مخلوط کردن آب سرد و گرم و استفاده از یک دسته جهت تنظیم فشار و دمای آب این نوع شیر جای کمتری می گیرد. همچنین میتوان شیرآلات اهرمی را در دمای دلخواه تنظیم کرد و دفعه بعد با همان تنظیمات شیر آب را باز کرد.

بهتر است در خروجی علم ظرفشویی پرلاتور دو حالته تعبیه گردد تا ضمن استفاده از حالت خروجی آب بیشتر برای پر کردن کتری و آب پاش، هنگام آبکشی ظروف از حالت دوم با خروجی آب کمتر استفاده شود تا در مصرف آب نیز صرفه جویی شود.

شیرآلات ظرفشویی شاوری و شیرآلات آشپزخانه ای که بر روی علم خود دکمه ای جهت تغییر حالت از جریان معمولی به حالت اسپری دارند نیز ممکن است مورد توجه بعضی افراد قرار گیرند. این نوع شیرآلات نیز معمولاً از نوع شیرآلات اهرمی هستند. البته استفاده از پرلاتور یا همان سرشیر کاهنده مصرف آب مناسب نیز به اسپری کردن آب بصورت دائم و صرفه جویی در مصرف آب کمک می کند.

 

بهترین شیرآلات اهرمی که دارای کارتریج سرامیکی هستند معمولاً دوام بیشتر و آب بندی بهتری دارند.

 

نمونه کاتریج شیر اهرمی
نمونه کاتریج شیر اهرمی در دو اندازه 35 و40 میلیمتر         به صورت عرف در ایران موجود می باشد.

خرید شیر الات

قیمت شیرآلات اهرمی

هنگام خرید شیرآلات اهرمی متوجه خواهید شد تنوع قیمت شیرآلات اهرمی بیشتر از شیرآلات کلاسیک است. طبیعی است که هر چه طرح های شیر اهرمی موجود در بازار بیشتر باشد، قیمت شیرآلات اهرمی نیز متنوع تر خواهد بود و از شیرآلات ارزان قیمت تا شیرآلات لوکس را پوشش می دهد.

نکته مهم این است که قیمت شیرآلات ارزان تنها عامل تعیین کننده در انتخاب شیرآلات نیست. ممکن است این قیمت پایین تر در کوتاه مدت به نفع اقتصاد خانواده به نظر بیاید اما در بلند مدت ممکن است باعث دردسر تعمیر و تعویض شیرآلات گردد.

نحوه نصب کاتریج
                      نحوه نصب کاتریج

خرید شیر الات

دیگرنکات مهم در زمان خرید شیر اهرمی

هنگام خرید شیرآلات اهرمی فضای موجود برای نصب شیرآلات را در نظر بگیریداگر به دنبال خرید شیرآلات اهرمی هستید، حتما فاصله بین شیر و دیوار پا پنجره پشت آن را در نظر بگیرید. چون ممکن است دسته اهرمی شیر هنگام چرخش با موانع اطراف برخورد کند

هنگام خرید شیرآلات اهرمی به محل نصب شیرآلات قدیمی خود دقت کنید

در صورتی که شیرآلات روشویی و ظرفشویی قدیمی شما بر روی دیوار نصب شده است، هنگام خرید شیر روشویی و یا خرید شیر ظرفشویی جدید یا آن را از نوع دیواری انتخاب نمایید تا در جای شیرآلات اهرمی قبلی نصب شود و یا اطمینان حاصل کنید که سینک شما دارای حداقل یک سوراخ برای نصب شیر اهرمی و دو سوراخ برای نصب شیرآلات کلاسیک دو پایه است در صورتی که سینک یا روشویی شما دارای دو سوراخ باشد هیچ جای نگرانی نیس میتوان از بست کورکن برای پوشش آنها استفاده کنین.

کورکن روشویی و سینک
                    کورکن روشویی و سینک

هنگام خرید شیرآلات اهرمی تعداد سوراخ های سینک را در نظر داشته باشید. 

اگر می خواهید از شیرآلات کلاسیک به اهرمی تغییر دکوراسیون بدهید حتما تعداد سوراخ های سینک را در نظر بگیرید.

بیشتر سینک های قدیمی سه سوراخ دارند، دو تا برای پایه های شیر و یکی هم برای عَلَم.

بعضی از شیرآلات ورقه ای برای پوشاندن سوراخ های اضافی دارند اما بعضی شیرآلات اهرمی چنین ورقه پهنی ندارند. در این صورت اگر تمایلی به تعویض سینک خود ندارید، پس از نصب شیرآلات اهرمی مورد نظر می توانید یکی از سوراخ ها را با جاصابونی بپوشانید.

خرید شیرالات 

چرا شیرالات با گارانتی بخریم؟

‫0/5 ‫(0 نظر)

ارسال دیدگاه

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها